Wydrukuj tę stronę
środa, 17 sierpień 2011 07:05

O koncercie .....

koncert_orkiestry_kameralnej_Tygodnik_Katolickiautor: Magdalena Guziak-Nowak

źródło: przewodnik katolicki

To nie będą zwykłe koncerty, sztuka dla sztuki. Choć trudno przeliczać nuty na złotówki, to dochód z grania wesprze szczytne cele.

Z inicjatywą wyszedł krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. W ramach projektu „Śpiewamy dla Polski" Concert-Chor Hürth z Kolonii oraz Filharmonia Kameralna Rhein-Erft zagrają trzy razy pod batutą Christiana Letschert-Larssona. Klasycznie i charytatywnie. Wstęp na koncerty jest wolny. Zapraszamy!

Dla naszej diecezji

Pierwsze koncertowanie odbędzie się w kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła w niedzielę 28 sierpnia ogodz.20. Serenada na orkiestrę smyczkową brytyjskiego kompozytora Edwarda Elgara? Brzmi wspaniale i twórczo. Tak twórczo, jak może działać Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!". Za cel stawia sobie „upowszechnianie i twórcze rozwijanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Jan Paweł II oraz promowanie duchowości, kultury i tradycji związanej z życiem i pontyfikatem Papieża Polaka". By było to możliwe, potrzeba pieniędzy na rozbudowę. Dochód z tego koncertu wesprze łagiewnickie inicjatywy.

 

Dla międzynarodowej współpracy

Drugi koncert w klasztorze oo. Franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych w Krakowie zainauguruje kulturalno-społeczny projekt „Okno Maryjne dla Polski – Okno dla Pokoju", przypominający o wspólnych korzeniach Polaków i Niemców. Symbolem wspólnego dziedzictwa będzie witraż kanadyjskiej artystki Christiny Stahr w Kaplicy Złotników w klasztorze Franciszkanów, który powstanie we współpracy z krakowskim Muzeum Witrażu i Konserwatorem Zabytków. Sfinansują go darczyńcy indywidualni i instytucje z całego świata. Na koncert zapraszamy 30 sierpnia o godz. 20.

Dla chorych dzieci

Natomiast w czwartek 1 września dobroczynne granie usłyszymy w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu o godz. 19:30. Zebrane środki wpłyną na konto lokalnej Fundacji „Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy". Nieformalnie powstała trzy lata temu, kiedy trzeba było zgromadzić pieniądze na leczenie chorego na mukowiscydozę Patryka Wieczorka. Dzięki zaangażowaniu kilkunastu osób udało się zebrać ponad 30 tys. zł. Impulsem do kolejnej zbiórki była choroba innego dziecka. Zachorował 4-letni wówczas Igor, syn Alberta Bartosza, prezesa fundacji. – Pierwsza diagnoza: nowotwór złośliwy i informacja lekarzy, że nie obejdzie się bez operacji mózgu. Nasi znajomi zorganizowali kilkadziesiąt przedsięwzięć, podczas których zbierali pieniądze na leczenie syna. Był m.in. koncert Urszuli Dudziak i Grzegorza Turnaua – wspomina pan Bartosz.

Po wyzdrowieniu Igora powstała fundacja. Działa w niej od 10 do 20 społeczników. Imprezy organizują z własnych środków, a z datków dobroczyńców – choć mają prawo do kilku procent na cele organizacyjne i administracyjne – nie biorą ani złotówki. Pomogli m.in. Dawidowi, Paulince i Jasiowi. Do zdrowia wraca także mały Michałek, który urodził się z taką wadą serca, jakiej nie wykryto u nikogo wcześniej – w jego sercu brakowało jednej komory, a w tej, którą miał, była otwarta zastawka.

Zachęcamy do udziału w koncercie, dzięki któremu Mała Orkiestra będzie mogła grać przez cały rok.

Czytany 2088 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 kwiecień 2014 21:44