×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 68.

czwartek, 17 lipiec 2014 11:30

Prezes MOWP o tym, na co należy zwracać uwagę wrzucając pieniądze do skarbonek

Nie będzie już urzędowych zgód na zbiórki publiczne – zastąpią je proste zgłoszenia na portalu Zbiórki.gov.pl. Informacje o kwestach i sprawozdania finansowe dotąd przechowywane w biurkach urzędników, na mocy nowej ustawy będą dostępne online dla wszystkich. To obywatele, a nie urzędnicy będą decydować o tym, jaka akcja dobroczynna warta jest wsparcia. Czy nowe dzieło Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji stworzone wspólnie z organizacjami pozarządowymi ułatwią życie potrzebującym finansowego wsparcia czy złodziejom?

news 12347

- Z jednej strony będzie łatwiej zbierać pieniądze organizacjom i stowarzyszeniom, z drugiej dużo łatwiej, żeby zakombinować – mówi Albert Bartosz, prezes zarządu fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy w Oświęcimiu. – Już słyszy się o zbiórkach na twórców fundacji i boję się, że będzie coraz więcej takich zgłoszeń – dodaje. Jako przykład podaje zbiórkę w jednej z niewielkich miejscowości w powiecie oświęcimskim - słoiki wyłożone na sklepowe lady przez fundację o której nikt nic nie wie. Ale zgłoszenie o zbiórce było, więc wszystko zgodnie z prawem. – Nie do końca wiadomo, za jaki paragraf ścigać tych, co zbierają na „fundusz własnego zdrowia”. Niby jest to przestępstwo, ale nie do końca. Myślę, że i tą kwestią należałoby się zająć – mówi szef oświęcimskiej fundacji wspierającej chore dzieci w powiecie oświęcimskim. Jak zawsze wierzy w wielkie serce mieszkańców i zdrowy rozsądek. – Bardzo zachęcam do tego, by wspierać finansowo organizacje rozpoznawalne, takie, które mają mandat społeczny i te ze znakiem zaufania czyli Organizacje Pożytku Publicznego – mówi Albert Bartosz. Cieszy go, że poprawiona ustawa pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Zniesiona bowiem zostaje opłata skarbowa dla organizatorów zbiórek (84 zł od zbiórki) oraz kosztowny obowiązek publikacji sprawozdań w prasie. Jak wyliczyło ministerstwo, organizacje dobroczynne zaoszczędzą prawie 300 tys. zł na opłacie skarbowej i 3 mln zł z tytułu zniesienia obowiązku umieszczania sprawozdania finansowego ze zbiórki w prasie.

Zgodnie z nową ustawą w Internecie każdy będzie mógł zbierać, na co chce, bez zezwolenia i bez zgłoszenia. Organizacja zbiórek publicznych będzie pozbawiona zbędnych formalności, a organizatorzy zbiórek będą mogli się skupić na tym, co w dobroczynności najważniejsze – na zdobywaniu zaufania, za którym może pójść społeczne wsparcie. Przekonują autorzy zmian w ustawie o zbiórkach publicznych.

 

żródło:

http://oswiecimskie24.pl/newsy,12347-powiat-powiat--bedzie-latwiej-pomagac-innym-czy-zbierac-na----fundusz-wlasnego-zdrowia----

Czytany 959 razy