środa, 21 lipiec 2010 09:23

Tomek Mól - nasz człowiek z obiektywem

tomek_mol_mowpDo 15 czerwca można w Oświęcimskim Centrum Kultury oglądać wystawę fotograficzną autorstwa Tomasza Móla, dokumentującą działanie Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy.


W 2009 roku Albert Bartosz zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz chorego na mukowiscydozę 2,5-letniego wówczas Patryka Wieczorka. Mówiono wówczas o Wielkiej Orkiestrze Patrykowej Pomocy. Bartosz wspólnie z przyjacielem Marcinem Boińskim zorganizowali duży koncert w Oświęcimskim Centrum Kultury. Tomasz Mól dokumentował akcję aparatem fotograficznym.

 


Minął rok i pomocy zaczął wymagać Igorek Bartosz, 4,5-letni syn Moniki i Alberta. Kolejny zryw szlachetnych serc mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości stworzył Małą Orkiestrę Wielkiej Pomocy, której działanie również dokumentował Tomasz Mól. Właśnie efekty jego kilkunastomiesięcznej pracy można podziwiać w OCK. Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy to muzyka nadziei dla ciężko chorego dziecka. To zjednoczone serca w walce o jego wyzdrowienie. To grono ludzi wrażliwych, zaangażowanych, zdeterminowanych do działania. To cała seria imprez: koncertów, spektakli, turniejów, aukcji, ślizgawek, salonów poezji, kwest i wszelkich inicjatyw sygnowanych tym logiem, organizowanych tylko w celu przywrócenia do zdrowia małego dziecka - powiedział na wernisażu Albert Bartosz.


Zakomunikował też, że we wrześniu, kiedy jak wierzą wszyscy, jego syn Igor pójdzie juz całkiem zdrowy do przedszkola, MOWP wystartuje jako fundacja, by pomagać tym, którzy potrzebują wsparcia.


- Dokonamy tego, choćby pasy z nas darli - zapewnił Bartosz.
Tomasz Mól przekazał ojcom chorych Igora i Patryka, jedno ze swoich zdjęć.
- To efekt wczesnego wstawania i oczekiwania na wschód słońca. Ale opłacało się, bo uwieczniłem na zdjęciu promyk nadziei - powiedział wręczając Maciejowi Wieczorkowi i Albertowi Bartoszowi fotografie pierwszych promieni słońca wydostających się z ciemności.


Tomasz P. Mól jest oświęcimianinem. Swoją przygodę z fotografią, która przerodziła się w wielką pasję, rozpoczął w 2004 roku. Swoje prace publikował początkowo w wirtualnej galerii Foto Projekt. Galeria ta z czasem połączyła grupę ludzi o podobnych zainteresowaniach.


W kolejnych latach nawiązał współpracę z mediami i wieloma instytucjami. Jednym z jego najciekawszych projektów było uwiecznienie byłych więźniów KL Auschwitz oraz wolontariuszy, które zaowocowało wystawą „Inna strona świata”, prezentowaną pierwotnie w Górnym Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w Berlinie i Brukseli.

Czytany 2517 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 kwiecień 2014 21:44